Про зошити

  • 05 Грудень 2018 17:09:43
  • Перегляди: 2700

Зошити, не дивлячись на велику кількість сучасних високотехнологічних гаджетів, залишаються одним із найпрактичніших засобів для конспектування, виконання контрольних та домашніх завдань, ведення журналів та інших робочих записів. 


Історія як з’явилися зошити...

На наших землях шкільні зошити з’явилися в ХІ столітті. Словом «зошит» книжники називали зшиті разом чотири листи пергаменту. Найстаріші шкільні «зошити» було знайдено в Новгороді під час археологічних розкопок. Однак до сучасних їм ще дуже далеко. Тоді це був не папір, а пергамент із тонко виробленої телячої шкіри.

Щоб зробити «зошит», пергамент складали учетверо, потім розрізали і зшивали такий собі блок. Отож, ці «зошити» мали лише чотири аркуші. Та школярі могли тільки мріяти про таку канцелярську розкіш. Для шкільних занять пергаментні блоки не використовували – це було занадто вартісно.

Значно пізніше з’явилися маленькі аспідні (вкриті чорним шаром аспідного сланцю) дошки в дерев’яній рамці. Літери на таких дошках писали спеціальним грифелем, а непотрібне або неправильне стирали ганчірочками. Через використання грифелів, у побуті такі дошки частіше називали грифельними.

Згодом на зміну восковим і грифельним дощечкам прийшли паперові зошити. Це були складені вчетверо листи та обкладинка. Саме через таку структуру і з’явилася російська назва «тетрадь», адже латиною «тетрадос» означає «четверта частина». Походження української назви зрозуміле – від способу скріплення – зшивання.

Сьогодні ж, як ми знаємо, зошити скріплюють спеціальними скобами, склеюванням або спіралями, і сторінок вони можуть мати значно більше, ніж чотири. А ще – найрізноманітнішу обкладинку і не лише паперову, а із сучасним покриттям, а навіть пластикову.

Значення зошитів

Навчаючись писати, діти розвивають охайність та гарний почерк, що обов'язково знадобиться у дорослому житті.  А ще згадайте, багато з нас, під час лекцій чи довгих очікувань складання іспитів, малювали в них усіляку всячину, зошити ставали полігоном для вираження нашого внутрішнього світу та втілення творчих ідей, що згодом можуть, навіть, змінити світ.

Шкільні зошити можна впевнено віднести до категорії товарів дитячого асортименту першої необхідності, оскільки вони супроводжують дитину із шестирічного віку. Тобто, ця продукція має бути не лише гарно оформленою, але й відмінної якості, щоб після тривалого писання не псувався зір, не порушувався психологічний стан дитини, не було ризику вдихати токсичні виділення тощо.

Здебільшого зошити застосовуються в школах та інших навчальних закладах. На задній титульній сторінці зошита написано кількість аркушів, можлива кількість - 12, 18, 24, 36, 48, 60 або 96 аркушів. Аркуші зошитів бувають різних типів, чисті (без позначки рядків), у лінійку, в клітинку, у косу лінійку з допомыжноъ лінією і без неї.

На деяких зошитах є таблиця множення, абетка або інші довідкові матеріали для допомоги учням. Зазвичай на останній сторінці зошитів зазначають паперову фабрику, видавництво, іноді місто виробництва продукції.

Цікава статистика від мережі магазинів Магік про зошити

Кількість реалізованих зошитів за РІК  близько 1 млн штук, що становить понад 80 тон. В кожному магазині  представлено по 35 тисяч різновидів обкладинок зошитів на будь- який смак. Існують різноманітні і види обкладинок: а Саме

  • 1 Фонові  - самі звичайні прості, стримані, які не відволікають увагу дитини від навчання. Такі зошити  використовуються для самостійних чи контрольних робіт.
  • 2Повнокольорові обкладинки. Їх  надзвичайно багато, вони можуть бути глянцеві матові, комбіновані, з використання УФ – лаку, глітеру, фетру, мати заокруглені або прямокутні кути.
  • 3Однією з новинок є обкладинки з використання крафт картону, а цей матеріал зараз дуже популярний адже він поєднує в собі мінімалізм екологічність та натуральність.

Зошит можна сміливо назвати театром дій, які відбуваються під час будь-якого навчання..